Sektor dla dzieci na Łódzkiej Masie Krytycznej

Takie tam ;) na temat idei

Sektor dla dzieci na Łódzkiej Masie Krytycznej

Postprzez kasia na dwoch kolkach » Sob, 27 Kwiecień 2013, 16:04

Witajcie,

chciałabym zaprosić do rozmowy na temat "sektora dziecięcego", zwanego też "rodzinnym". Najpierw jednak wyjaśnię skąd się wziął na naszej Masie taki pomysł i wytłumaczę dlaczego obecnie jeździ tak a nie inaczej:

Jak to wyglądało bez sektora:
mali rowerzyści jadą swoim stylem; zachowują większą odległość od osoby z przodu, czasami "wężykują", potrafią się zagapić lub w ostatniej chwili nerwowo omijać dziurę.Taki styl jazdy powodował, że maluchy i ich rodzice byli wyprzedzani i z kilometra na kilometr znajdowali się coraz bardziej z tyłu (gdzie prędkość jest jeszcze większa - do 35km/h); to z kolei powodowało jeszcze większe rozciągnięcie się kolumny, większe "dziury" (i ryzyko wjechania samochodu w kolumnę) i ogromny stres u małych rowerzystów, bo co chwila śmigał obok "Niebieski" z zawrotną prędkością, dodatkowo poganiający.

Dlaczego powstał sektor:
aby zebrać maluchy z przodu, gdzie jest stałe tempo jazdy (ok. 12km/h); dzięki temu maluchy mogą się wzajemnie mobilizować i podglądać, mają stałe tempo, w kolumnie unikamy niebezpiecznych sytuacji z dużymi przerwami przed dzieciakami.
Jeśli dobrze pamiętam, to pomysł wyszedł od Sławka - jednego z Niebieskich.

Dlaczego sektor jest tam a nie gdzie indziej:
Maluchy jadą za pojazdem, bo pojazd ma swój tor jazdy; ścina zakręty; ma długa drogę hamowania... jeśli maluch miałby wywrotkę przed pojazdem... pojazd mógłby nie dać rady się zatrzymać :/
Maluchy jadą jako pierwsze, bo widzą trasę i mają stałe tempo.

A teraz dyskusja:
Jak powinien wyglądać sektor? Bo w zeszłym roku mieliśmy ponad 200 osób w sektorze; z czego dzieci stanowiły około 1/4... W ekstremalnej sytuacji było jedno dziecko i 5 dorosłych opiekunów...

W tym miesiącu (kwiecień) udało się zebrać około 20 maluchów z przodu, gdzie jechały same - rodzice lekko z tyłu, w razie problemów rodzic podjeżdżał i pomagał (brawa dla Taty, który wyjaśnił w trakcie jazdy córce jak ustawić dobry bieg; a potem wrócił do pozostałych rodziców).

Czy tak ma to wyglądać dalej? Wszystko zależy od uczestników Masy... Nam zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie wszystkich rowerzystów :-)
Awatar użytkownika
kasia na dwoch kolkach
Organizator

Miejscowość: Łódź

Re: Sektor dla dzieci na Łódzkiej Masie Krytycznej

Postprzez fazy » Sob, 27 Kwiecień 2013, 20:23

Moim skromnym zdaniem jako uczestnika masy i tego co widzę jako niebieski uważam iż sektor rodzinny/dziecięcy jest jak najbardziej potrzebny. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem było by aby dzieci jechały same oddzielone powiedzmy dwójką Niebieskich i do tego obowiązkowo flagi tak aby wyraźnie zaznaczyć koniec tego sektora, tuż za flagami powinni jechać rodzice/opiekunowie aby w razie problemów malca podjechać i pomóc.

opcjonalnie bez rozdzielania maluchów od rodziców ale w tym wypadku TYLKO dziecko plus opiekun (maksymalnie mama i tata bo faktycznie było by głupio żeby jedno jechało z dzieckiem a drugie gdzieś w całej masie)
Absolutny zakaz żeby z dzieckiem jechało więcej dorosłych bo niepotrzebnie wprowadzają tłok w sektorze.
Rodzic niech wybiera albo chce żeby dziecko jechało z innymi dziećmi a jego/ich znajomi dalsza rodzin jadą już poza sektorem albo wszyscy jadą razem ale też poza sektorem.

Najważniejszym jest aby po ustaleniu końcowego wyglądu i formuły tego sektora było to zawsze na początku przejazdu masy wyraźnie powiedziane jakie są zasady i pilnowanie ich przestrzegania w trakcie całej Masy.

Dodatkową sprawą jest wyraźne oznaczenie końca sektora rodzinnego. tak aby pozostali uczestnicy widzieli że tam jada dzieci i nie wyprzedzali "Niebieskich" zamykających sektor.
może tablica na wzór tej jaka wiezie Maciek na końcu kolumny z napisem "SEKTOR RODZINNY" plus flagi i osoby które nie boją się zwrócić uwagi żeby nie wjeżdżać w sektor rodzinny i z na tyle donośnym głosem żeby było to wyraźnie słychać.

Może na końcu sektora rodzinnego postawić SM skoro i tak nie mogą znaleźć dla siebie miejsca w kolumnie?
Jeżeli czegoś nie można zrobić przychodzi Ktoś kto tego nie wie i to zrobi...
Awatar użytkownika
fazy
Niebieska kamizelka

Postprzez mactrac » Nie, 28 Kwiecień 2013, 00:02

może tablica na wzór tej jaka wiezie Maciek na końcu kolumny z napisem "SEKTOR RODZINNY"

mogę zmajstrować parę takich na np. bagażnik, ewentualnie po prostu można doczepić kartkę A4 w koszulce do pleców kamizelki
dla mnie sektor jest super bo od kiedy jest nie mam problemu z dzieciakami na tyle :D - czasami tylko marzy mi się drugi taki dla emerytów (ale tylko czasami :D :lol: )
Pozdrawiam
Maciej mactrac
szosowy Romet Sport / Shimano Sora
terenowy Unibike Flite z RockShock Reba
Awatar użytkownika
mactrac
Niebieska kamizelka

Postprzez antek_bike » Nie, 28 Kwiecień 2013, 00:08

Nie wiem czy to coś da, ale w zupełności zgodzę się z "fazy". Dwie flagi to jest jak najbardziej potrzebne! Kartki A4 na bagażnikach bądź kamizelkach, wątpię że się sprawdzą jeśli wyprzedzający nas uczestnicy nie widzą trzech niebieskich i flagi. Dwie flagi na końcu + 2 niebieskich na "odlocie" , żeby mogli do danej osoby podjechać i wyjaśnić dlaczego nie może tam jechać.
antek_bike
Niebieska kamizelka

Postprzez Elegant » Nie, 28 Kwiecień 2013, 09:25

Może dobrym pomysłem byłaby jedna albo dwie "specjalistyczne" flagi z napisem "Sektor rodzinny"? Wtedy od razu widać, gdzie się kończy - nie będzie problemów, że ktoś nie wiedział i wjechał za daleko. Gorzej z ceną, nie znam dokładnej, ale chyba ok. 200zł.
Ciuchy rowerowe? Po prostu otwórz szafę. Jest ich pełna!

mój blog | gorąco polecam: ŁCC | CPH CC | Bakfiets en Meer | Sheldon
Awatar użytkownika
Elegant
Niebieska kamizelka

Miejscowość: Łódź, JO91QT

Postprzez Depeche » Nie, 28 Kwiecień 2013, 21:34

Jeśli mogę wtrącić, to dopuściłbym możliwość jazdy obojga rodziców z dzieckiem. Bo chyba to wzbudziło najwięcej kontrowersji.
Awatar użytkownika
Depeche

Miejscowość: Vive diu vitamque tuam perpende, viator

Postprzez mactrac » Pon, 29 Kwiecień 2013, 22:57

wątpię że się sprawdzą jeśli wyprzedzający nas uczestnicy nie widzą trzech niebieskich i flagi

widzą co nie znaczy że wiedzą co to jest :lol:
:D zawsze zakładam że ktoś nie wie o czym mówię :D
dlatego od zeszłego roku wożę tabliczkę na przyczepce i mam mniejszy problem z przeganianiem ludzi przed siebie (przecież wyraźnie jest napisane!) ba czasami sami uczestnicy doganiający nas tłumaczą jeden drugiemu "przejedź przed niego"...
zapominasz że na końcu też jedzie flaga, czasami po środku kolumny też były flagi , dużo znaczeń tych flag :lol:

Mamy społeczeństwo które w 99,9% umie czytać :D należy to wykorzystać... mam małe kawałki sztywnego plastiku akurat na napis "SEKTOR DZIECIĘCY" , mogę też zrobić podobną tabliczkę jak moja z dodatkowym tekstem np."WSTĘP TYLKO DZIECIOM"

bo tak naprawdę to będąc pierwszy raz na MK i niekoniecznie słuchając co się mówi przez głośniki to nie mam pojęcia co to są te flagi przede mną a muzyki bym sobie posłuchał ... i ... mnie wyganiają do tyłu? a tak może nawet ktoś z boku z uczestników zwróci uwagę "tam się nie pchaj" :D
Pozdrawiam
Maciej mactrac
szosowy Romet Sport / Shimano Sora
terenowy Unibike Flite z RockShock Reba
Awatar użytkownika
mactrac
Niebieska kamizelka

Postprzez HuBar » Wto, 30 Kwiecień 2013, 22:38

Depeche napisał(a):Jeśli mogę wtrącić, to dopuściłbym możliwość jazdy obojga rodziców z dzieckiem. Bo chyba to wzbudziło najwięcej kontrowersji.

Tylko sektor jest pomyślany jako miejsce dla małych rowerzystów, a nie dla całych rodzin. Przykro mi, ale nie da się stworzyć zasad, które będą pasowały wszystkim i nikt nie poczuje się wyjątkowo dotknięty. Niestety, to są pewne wypracowane działania, do jakich dochodziliśmy miesiącami.
Na Masę (i to nas ogromnie cieszy) przyjeżdża coraz więcej dzieciaków. To jest dla nas wspaniałe wsparcie i dowód zaufania. Ale chcąc dać wszystkim dzieciakom te same szanse, wprowadziliśmy te zasady. Dyskusja może by była, gdybyśmy jechali w 250 osób a w sektorze z 20 osób. Ale tak nie jest. Do sektora chce wjechać 30 dzieciaków, co przy samej dwójcie rodziców daje nam prawie sto osób. Do tego znajomi, ciocie, babcie itd.
Tak wiem, jest to pewnego rodzaju niedogodność, ale proszę zrozumcie nas - patrzymy na całość Masy i na bezpieczeństwo całej kolumny. Więc nie obrażajcie się jak ktoś napisze, że nie ma przymusu jazdy w tym sektorze.
Awatar użytkownika
HuBar
Organizator

Postprzez Elena » Śro, 1 Maj 2013, 16:47

Co do fizycznego oddzielenia Sektora od reszty Masy oprócz flag czy Niebieskich fajnym pomysłem była by jedna/dwie osoby na trójkołowcach, handbike'ach, poziomkach, może Olga z jej towarowym(?). Chodzi mi o rower, który by się wyróżniał i miał taki promień skrętu, żeby tyły nie mogły pchać się miedzy dzieci.

Jeśli chodzi o strukturę Sektora: dziecko + mama/tata, reszta rodziny może przecież jechać tuż za Sektorem i w razie potrzeby wrzeszczeć na innych niepokornych Masowiczów, że to miejsce dla dzieci a nie dla nich. I tu widzę rozwiązanie dla propozycji @mactraca o sektorze dla seniorów :D Niech babcie i dziadkowie wznoszą ochy i achy, że ich wnuk/wnuczka jest taki/a dzielny/a :lol:
http://www.ermail.pl/link/N7lcTacXlXamN ... lCmJ7JeXX2
Za każdym razem, kiedy olewasz ten link pan vice prezydent Stępień wyciera z mapy Łodzi kolejne DDRki
Awatar użytkownika
Elena
Niebieska kamizelka

Postprzez beret » Śro, 1 Maj 2013, 18:41

sektor dla seniorów? i co jeszcze? proponuję łysym kazać jechać na końcu, żeby nikogo nie oślepiali. chociaż nie, niech jadą tuż przed kobietami, które są akurat w dniu masy nieczyste, jeszcze ktoś przestrzegający nakazów starego testamentu będzie narażony na kontakt znimi i co wtedy.
Awatar użytkownika
beret

Postprzez Elena » Śro, 1 Maj 2013, 21:39

beret napisał(a):sektor dla seniorów? i co jeszcze? proponuję łysym kazać jechać na końcu, żeby nikogo nie oślepiali. chociaż nie, niech jadą tuż przed kobietami, które są akurat w dniu masy nieczyste, jeszcze ktoś przestrzegający nakazów starego testamentu będzie narażony na kontakt znimi i co wtedy.

Ktoś tu nie dostrzegł ironii i przymrużenia oka
http://www.ermail.pl/link/N7lcTacXlXamN ... lCmJ7JeXX2
Za każdym razem, kiedy olewasz ten link pan vice prezydent Stępień wyciera z mapy Łodzi kolejne DDRki
Awatar użytkownika
Elena
Niebieska kamizelka

Postprzez gwiazdeczka » Wto, 13 Styczeń 2015, 22:06

Super, jak coś takiego byłoby zorganizowanego. Można by zabierać dzieciaki na Masę:)
gwiazdeczka

Postprzez Kacpertian » Śro, 14 Styczeń 2015, 18:27

gwiazdeczka napisał(a):Super, jak coś takiego byłoby zorganizowanego. Można by zabierać dzieciaki na Masę:)

Sektor rodzinny funkcjonuje w Łódzkich Masach Krytycznych w przedziale od marca do października +/- miesiąc. Jest to spowodowane zmniejszeniem się ilości rowerzystów w okresie zimowym.

Dzieci w sektorze objęte są szczególną uwagą organizatorów, "Niebieskich" - służby porządkowej oraz samych Masowiczów, co sprawia, że jazda dla nich jest łatwiejsza, przyjemniejsza, a przede wszystkim - bezpieczniejsza :wink:
Szarobrązowy Ranger
Pozdrawiam, Michał Kacpertian
Awatar użytkownika
Kacpertian
Niebieska kamizelka

Miejscowość:

Wróć do Masa Krytyczna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość