Jak włączyć dynamo w rowerze


Dynamo to taki mały silniczek prawie umieszczony w tylnym kole lub w ramce roweru i przekładający ruch kół na energię elektryczną. Energia ta wykorzystujemy do ładowania akumulatora i/lub bezpośrednio do oświetlenia.

Aby włączyć dynamo w rowerze, należy najpierw zlokalizować magnes w piaście koła. Magnes jest przymocowany do piaście za pomocą śrub lub klipsów. Następnie należy podłączyć cewkę do magnesu, a następnie dokręcić śruby lub klipsy. Cewka jest podłączona do kabla, który jest podłączony do akumulatora. Po podłączeniu cewki do akumulatora należy włączyć przełącznik, aby uruchomić dynamo.

Jak działa dynamo.

Dynamo jest to urządzenie, które przetwarza energię mechaniczną na energię elektryczną. Dynamo składa się z dwóch części: wirnika i stojanu. Wirnik jest wykonany z cienkiej blachy i ma magnesy umieszczone na jego powierzchni. Stojan jest wykonany z drutu miedzianego i ma cewkę umieszczoną w środku.

Kiedy wirnik jest obracany, magnesy wytwarzają pole magnetyczne, które wpływa na cewkę stojana. Cewka stojana jest uzwojona wokół osi wirnika i ma przewody doprowadzające do niej prąd. Kiedy magnesy wpływają na cewkę, wytwarza się prąd elektryczny, który może być wykorzystany do zasilania urządzeń elektrycznych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.