O masie


Istota Masy Krytycznej

Czym jest Masa Krytyczna?
Najprościej rzecz ujmując jest to comiesięczne spotkanie jak największej liczby rowerzystów, którzy jadąc przez miasto demonstrują swoją obecność na drodze. Hasłem przewodnim jest: “My nie blokujemy ruchu ulicznego, my jesteśmy ruchem ulicznym”.
Pierwsza Masa odbyła się w 1992 roku w San Francisco, gdzie do tej pory odbywa się do tej pory w każdy ostatni piątek miesiąca. Z San Francisco rozprzestrzeniła się do innych miast Stanów Zjednoczonych, a następnie została przeniesiona do Europy, Australii, Azji, Afryki. Obecnie Masa odbywa się w kilkuset miastach na całym świecie. Największe imprezy odbywają się San Francisco, (ok. 2000 ludzi), Nowym Jorku (ok. 5000 osób), czy Londynie (1500 osób), w Warszawie, 27 maja 2005, jechało około 2300 osób. 
Masa nie blokuje ruchu ulicznego tylko jest ruchem ulicznym – po prostu zamiast korka samochodowego mamy korek rowerowy, równie legalny (nielegalny?) jak ten pierwszy. Masa jest wyrazem wolności poruszania się. Rowerzyści na ulicach zazwyczaj są tej wolności pozbawieni ze względu na wielki i niebezpieczny ruch samochodów. Masa Krytyczna przez swoją wielkość, gęstość i intensywność przywraca rowerzystom na ulicy bezpieczeństwo i wolność. Przynajmniej na chwilę.
W Masie chodzi przede wszystkim o radość wspólnego przejazdu przez miasto oraz zwrócenie uwagi na rowerzystów. Masa ma organizatorów, którzy zapewniają bezpieczny przejazd po zaplanowanej trasie Masy. Jednak każdy uczestnik może mieć swój własny pomysł na swoją obecność w Masie – jedni jadą po to aby zaprotestować przeciwko dominacji samochodu, innymi powoduje chęć uczestniczenia w “czymś innym”, jeszcze inni jadą dla samej przyjemności przebywania w dużej grupie rowerzystów. To jak będzie wyglądał przejazd, zależy tylko i wyłącznie od uczestników, Masa żyje własnym życiem.

Kiedy mogę przyjechać na Masę?
Łódzka Masa Krytyczna odbywa się zawsze w ostatni piątek każdego miesiąca o godzinie 18:00.

Gdzie mogę dołączyć do masy?
Do masy, jako do grupy ludzi biorących udział w przejeździe przez miasto można dołączyć zjawiając się w ostatni piątek każdego miesiąca na pasażu Schillera przy Piotrkowskiej w okolicach godziny 18. O godzinie 18:15 następuje zazwyczaj wyjazd.
Można dołączyć też duchowo, rejestrując się na stronie lub forum i uczestniczyć tym samym w internetowym życiu Masy.

Masa Krytyczna na portalach społecznościowych?
Oczywiście, że grupy łódzkiej Masy Krytycznej są zarówno na Facebooku jak i na Google+. Wystarczy do nas dołączyć, aby być zawsze powiadamianym o kolejnych przejazdach. 

Jaką trasą jedzie masa – czy wiadomo to wcześniej?
Trasa Masy Krytycznej zgłaszana jest do Urzędu Miasta Łodzi. Zawsze informujemy o trasie przejazdu wraz z załączoną mapą na naszej witrynie.

Czy ważne jest jaki mam rower i jak umiem jeździć?
Jest to absolutnie nieistotne, byleby rower spełniał warunki bezpieczeństwa (jeździmy również po drogach publicznych), oraz uczestnik potrafił jechać jakiś czas ok 10 km/h i potrafił się zachować w grupie rowerów. Bardziej doświadczeni uczestnicy, nieformalnie i spontanicznie pomagają zazwyczaj nowym uczestnikom w odnalezieniu się w sytuacji.